سوله قوسی

طراحی ، محاسبات و ساخت سوله با سقف قوسی

سوله قوسی از نظر ظاهری زیباتر از سوله های معمولی شیب دار است. اما هزینه ساخت و دور ریز ورق در آن بیشتر است. ساخت سوله قوسی بیشتر هنگامی توصیه می شود که شکل ظاهری سوله اهمیت داشته باشد. مثلا در ساخت تالار عروسی یا سالن اجتماعات و موارد مشابه دیگر توجیح اقتصادی وجود دارد. اما برای ساخت یک سوله صنعتی در کارخانه ، شکل ظاهری معمولا برای صاحبان آن واحد خیلی مهم نیست. طراحی و محاسبات سوله قوسی دانش پیچیده تر و دقت بیشتری در محاسبات مهندسی نیاز دارد.

سوله قوسی دو دهانه
طراحی سوله قوسی دو دهانه

البته برخی شرکت های بزرگ ظاهر سوله زیباتر را ترجیح می دهند. که با صرف هزینه ساخت بیشتر به شکل ظاهری سازه های داخل کارخانه صنعتی نیز توجه داشته باشند. البته این مورد در کشور ما چندان متداول نیست. اکثریت کارفرما ها در ایران هزینه ساخت را اولویت می دانند. لذا سقف قوسی انتخاب عده معدودی از شرکت ها است.  محاسبات سقف قوسی و طراحی آن تفاوت هایی با سوله های شیبدار معمولی دارد. معمولا هزینه طراحی آن حدود ۱۵٪ تا ۲۵٪ بیشتر است. علت این است که جزییات نقشه کشی سوله های قوسی همچنین تهیه نقشه شاپ سوله قوسی بسیار زمانبرتر از Shop Drawing سوله معمولی است.

طراحی سوله قوسی

در طراحی و محاسبات سوله ها  توجه به شیب متغییر قوس در بارگذاری برف حایز اهمیت می باشد. البته که سقف قوسی می تواند در مواردی به طراحی بهینه تری منجر شود. بطور کلی توجه به نکات اجرایی سوله سازی در مراحل طراحی می تواند از هزینه های اضافی در حین ساخت و اجرا بکاهد. طراحی و تهیه دفترچه محاسبات سوله قوسی بخصوص در قسمت بارگذاری باد و برف مفصل تر از دفترچه محاسبات سوله شیبدار است. از اینرو محاسبات سازه با سقف قوسی و انحنا دار حتما باید توسط افراد مجرب انجام شود.

ساخت سوله قوسی

همانطور که اشاره شد این نوع سوله از نوع شیبدار قیمت ساخت بیشتری دارد. ضمن اینکه بدلیل اهمیت دقت در برش قوسی قطعات، باید از مجموعه های ساخت اسکلت فلزی مجهز و پیشرفته استفاده نمود که همین امر قطعا منجر به افزایش هزینه ساخت اسکلت سوله نیست خواهد شد. ساخت چنین سوله هایی در کارگاه های معمولی همیشه با خسارت و مشکل همراه است. چون عمده ترین هزینه ساخت اسکلت فلزی قیمت ورق آهن است که در حدود دو سوم هزینه ساخت را شامل می شود. دستمزد ساخت اسکلت نیز یک سوم هزینه را بخود اختصاص می دهد. اگر ساخت اسکلت در مجموعه های با امکانات نا مناسب انجام شود، درواقع بخاطر یک سوم هزینه ، دو سوم هزینه را در معرض ریسک قرار داده ایم. قیمت سوله قوسی بالاتر از سوله های معمولی است.

سقف قوسی

سقف سوله قوسی از نظر نوع تفاوتی با حالت شیبدار ندارد. فقط تفاوتهای جزیی در نحوی اجرا آن وجود دارد که اگر توسط نصاب با تجربه مرتبط انجام گیرد هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. پوشش سقف قوسی می تواند با استفاده از ورق و یا ساندویچ پنل سقفی ساخته شود. اما حتما تیم نصاب و پیمانکار با تجربه ای باید نصب سقف سوله را انجام دهد. استفاده از ساندویچ پنل سقفی برای پوشش سقف قوسی از نظر کیفی ارجحیت دارد.

تکنیک ساخت قوس

برای ساخت جان دارای انحنا در این نوع از سازه ها از ماشین آلات برش CNC استفاده می شود. مشخصات قوس سقف توسط مهندس طراح سازه محاسبه و طراحی شده است. بنحوی که قابلیت اجرایی نیز داشته باشد. با تهیه و تکمیل نقشه شاپ، مشخصات قوس توسط اپراتور دستگاه برش کامپیوتری به ماشین برش داده می شود. سپس ماشین CNC جان را مطابق فایل ورودی اپراتور از شیت فابریک فولاد برش می زند. جان برش خورده جهت ساخت تیر ورق سقف سوله به کارخانه ساخت اسکلت فلزی منتقل می شود.

سوله قوسی یک دهانه

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید

 برای تماس با ما کلیک کنید

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید (از ساعت ۹ الی ۱۷)

021-88826006

و یا از طریق واتساپ : 09124088329

0 0 votes
امتیاز نوشته
Subscribe
Notify of
guest
اسم خود را وارد کنید
آدرس ایمیل خود را وارد کنید
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها