سوله هشتی

سوله دو شیب یا سقف هشتی با راس در وسط و شانه سوله در طرفین

سوله با سقف هشت (۸)

سوله دو شیب یا هشتی متداولترین نوع سقف سوله می باشد. از آنجا که شکل این سوله شبیه عدد ۸ می باشد به آن سوله هشتی می گویند. در ادبیات فنی بیشتر به این نوع سوله دوشیب یا شیب دو طرفه گفته می شود. سقف سوله هشتی دارای یک تاج در وسط است. و طرفین این سقف در پایین ترین نقطه قرار می گیرند.

سوله دو شیب هشتی
سوله با سقف شیب دو طرفه هشتی

سوله هشتی یا دوشیب معمولاً به صورت متقارن  است  یعنی  تاج سوله یا راس در وسط قرار میگیرد. البته امکان  طراحی سوله هشتی  به صورت نامتقارن  نیز وجود دارد  این کار معمولاً به دلیل بهره گیری بیشتر از  نور آفتاب جنوب با زاویه به خصوصی است.

شیب سوله دو شیب معمولا  بین ۱۰ تا ۲۵ درصد  در طراحی و محاسبات سوله در نظر گرفته می شود. البته فاکتورهای متعددی در طراحی درصد شیب سقف سوله دخیل هستند. طول دهانه سوله  یکی از از پارامترهای مهم در محاسبات سوله هشتی است.

در مناطق با شدت برف بیشتر بهتر است شیب را تا حد ممکن افزایش دهیم. تا بار برف سقف سوله کاهش یابد و در محاسبات و طراحی سوله سبک تر انجام و منجر به کاهش وزن آهن سوله شود. در صورتی که پیرامون سوله باز و آزاد باشد معمولاً حدود یک متر از هر طرف سوله به صورت سایه بان پیشروی خواهیم داشت. به این پیشروی اصطلاحاً آبچکان هم می‌گویند. بهتر است در انتهای آبچکان سوله از آبرو استفاده شود. در غیر این صورت هنگام بارندگی از طرفین سوله آب به پایین ریخته می شود.

در صورت بارش برف اگر در طراحی سوله هشتی آبرو در نظر گرفته نشده باشد هنگام ذوب شدن برف، برف ها از بالا به پایین فرو خواهند ریخت. همچنین احتمال تشکیل قندیل و یا سقوط ناگهانی آنها در اطراف سوله محتمل است لذا توصیه می‌کنیم حتماً سوله دارای آبرو مناسب باشد.

سوله هشتی یا دوشیب خرپایی

سوله خرپا
محاسبه و ساخت سوله سقف خرپایی هشتی

همانطور که در بالا گفته شد سقف دو شیب یا هشتی متداولترین حالت ساخت سوله است. محاسبه و طراحی سوله خرپایی می تواند بسادگی بصورت سقف شیبدار هشتی باشد. برای اینکار تنها کافیست که بجای استفاده از خرپای مسطح از خرپا شیبدار در محاسبه سوله استفاده کنیم. و یا دو خرپا مسطح افقی را بصورت شیبدار بهم متصل کنیم.

ساخت سوله خرپایی هشتی نیازمند مهارت و تجربه سوله ساز است. چون در هنگام جوشکاری و ساخت سوله دو شیب با خرپا احتمال تابیدگی و کج شدن خرپا بسیار زیاد است. سوله خرپایی دو شیب در احداث گلخانه با دهانه کوچک و تا شلتر (سایه بان) ماشین آلات  و حتی طراحی و ساخت آشیانه هواپیما با دهانه بزرگ کاربرد دارد. طراحی و ساخت هانگار بارانداز پایانه های حمل و نقل بار نیز در بسیاری از مواقع از ساخت سوله دو شیب بهره می برند.

سوله دو شیب یا هشتی تیر ورق

طراحی سوله دو طبقه جرثقیل دار
طراحی محاسبات و ساخت سوله دو طبقه جرثقیل دار با سقف هشتی دو شیب

بدون شک ساخت سوله دو شیب با تیر ورق متدولترین حالت اجرایی است. در طراحی کارخانه واقع در شهرک صنعتی های کشور ساخت سوله دو شیب رکورد دار است. بدلیل ارزان بودن و سهولت ساخت سوله تیر ورقی ، این سازه رکورد قابل توجهی در تعداد و متراژ به خود اختصاص می دهد. علاوه بر این سوله تیر ورق می تواند بسادگی به جرثقیل سقفی و نیم طبقه مجهز شود. طراحی و ساخت سوله دو طبقه با تیر ورق نیز براحتی ممکن و میسر می باشد. ویژگی جالب توجه در  طراحی سوله دو طبقه با تیر ورق ، امکان حذف ستون های میانی سوله بويژه در طبقه بالا می باشد.

علاوه بر امکان طراحی و ساخت سوله دو طبقه جرثقیل دار ، الحاق و ساخت بچه سوله به این نوع سازه در هر زمان دلخواهی قابل انجام است. البته باید توجه شود که بچه سوله در طراحی سازه باید لحاظ شده باشد. یعنی مهندس محاسب و نقشه کش سوله باید تمهیدات لازم برای اضافه کردن بچه سوله به سوله مادر را  لحاظ کرده باشد.

سوله هشتی تک دهانه

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید

 برای تماس با ما کلیک کنید

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید (از ساعت ۹ الی ۱۷)

021-88826006

و یا از طریق واتساپ : 09124088329

2 1 vote
امتیاز نوشته
Subscribe
Notify of
guest
اسم خود را وارد کنید
آدرس ایمیل خود را وارد کنید
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها