سوله چیست

سوله : ساختمان صنعتی با سقف شیبدار یا سالن با دهانه آزاد بدون ستون

  1. خانه
  2. سوله
  3. سوله چیست

سوله به انگلیسی Industrial Shed یا Hangares ترجمه می شود می باشد.  يک سازه سبک با سقف شیبدار یا قوسی است که عمدتا داراي اسکلت فلزي مي باشد.  البته با توجه به ويژگي هاي منحصر بفردش در موارد ديگري نيز کاربرد دارد. ساخت سالن ورزشي ، تالار پذيرايي ، انبار ، آشيانه هواپيما تنها نمونه هاي ديگري از کاربرد هاي این نوع سازه مي باشند. بيشترين کاربرد ساخت سوله استفاده بعنوان سالن صنعتي يا کارگاه توليد و کارخانه در شهرک صنعتی است.

برای بیان دقیق تر اینکه سوله چیست می توان گفت کلا در مواردی که نیاز به یک فضای بزرگ و وسیع سرپوشیده باشد یا در موارد که لازم است فاصله ستون ها از هم زیاد باشد تا فضای سرپوشیده مورد نظر بصورت باز و بدون مزاحم باشد ساخت سوله ارزان و بهترین گزینه است.

بعلاوه در مواردی که بخواهیم برای تجهیزات یا ماشین آلات یک سقف بسازیم که کمتر در معرض عوامل جوی باشند مناسب است. بعلاوه می توانیم از این سازه استفاده کنیم. در سالهای گذشته این سازه بعنوان یک ساختمان یک طبقه با دهانه های بزرگ و سقف شیبدار که درصورت نیاز می تواند دارای جرثقیل دروازه ای یا جرثقیل سقفی باشد شناخته می شد.

سوله دو طبقه

محاسبات طراحی و ساخت سوله دو و سه طبقه

نیم طبقه یا دو طبقه

در اکثر موارد فقط بخشی از فضای داخل سالن صنعتی چند طبقه می شود تا بعنوان فضا استراحت، فضای اداری یا اتاق تجهیزات و وسایل مورد استفاده قرار گیرد. طراحی سوله دو طبقه یا سه طبقه برای تامین مساحت بیشتر هنگام ساخت انجام می شود. اینکار بیشتر در مواردی که محدودیت زمین مطرح باشد اتفاق می افتد. همانطور که گفته شد سقف این سازه شیبدار  و یا قوسی ساخته می شود. اما امروزه با توجه گسترش نیاز ها ساختمان صنعتی دوطبقه و سه طبقه نیز طراحی و ساخته می شود.

سقف قوسی یا شیبدار

که امروزه بدلیل پیشرفت صنعت ساخت اسکلت سازه با سقف قوسی نیز ساخته می شود. این مدل سقف ظاهر زیباتری دارد. البته ساخت سوله قوسی در مقایسه با شیبدار هزینه بالاتری دارد. اما در مواردی که زیبایی ظاهری ساختمان مهم باشد این هزینه اضافی توجیح پیدا می کند. در ایران تعدادی از کارخانجات مشهور که به ظاهر ساختمان ها  خود اهمیت می دهند از سقف قوسی استفاده کرده اند. معمولا سقف قوسی نیست و شیبدار است. شیب سقف شیبدار معمولا از ۱۰٪ تا ۲۵٪ متغییر است.

ابعاد متداول

ابعاد سوله شامل عرض دهانه ، ارتفاع و طول آن می باشد. معمولا دهانه ساختمان صنعتی با سقف شیبدار از ۱۲ تا ۴۵ متر و ارتفاع شانه آن ۳ تا ۱۲ متر می باشد. طول این سازه معمولا مضربی از عدد ۶ متر است. که این عدد ممکن است در یک یا چندتا از دهانه ها رعایت نشود.

محاسبات و طراحی

طراحی و محاسبات سوله برمبنای بارهای وارده بر سازه طبق بار باد ، برف و زلزله همچنین بارهای ناشی از جرثقیل ، حرارت و… انجام می شود و براساس محاسبات انجام شده ،‌ نقشه ها و دفترچه محاسبات سوله تهیه می گردد. انجام محاسبات سوله هایی که طول یا دهانه بزرگ دارند یا تناژ جرثقیل سقفی زیاد باشد و یا سوله دارای طبقه باشد وقت گیرتر است.

علاوه بر انعطاف پذیری ظاهری، یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه شود سرعت بسیار بالای ساخت آن است. بنحوی که این سازه در مدت کوتاهی (2 تا 3 ماه) قابل احداث و بهره برداری می باشد. البته درصورتیکه کار ساخت با مشکلات مالی و امثال آن مواجه نباشد. ساخت سالن صنعتی معمولا توسط اسکلت فلزی انجام می شود. سقف شیبدار این سازه می تواند بصورت سوله خرپایی باشد. البته امروزه ساخت این سازه با مقطع متغییر ساخته شده با ورق ( تیر ورق ) با توجه به مزیت ها و سرعت و کیفیت بالاتر بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید (از ساعت ۹ الی ۱۷)

021-88826006

و یا از طریق واتساپ : 09124088329

0 0 votes
امتیاز نوشته
guest
اسم خود را وارد کنید
آدرس ایمیل خود را وارد کنید
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
فهرست