طراحی سازه | ساختمان بتنی و فولادی – سازه صنعتی

طراحی سازه بتنی

محاسبات سازه و طراحی نقشه ساختمان بتنی مقاوم در برابر زلزله طبق آیین نامه 2800 و مقررات ملی ساختمان

طراحی سازه فولادی

محاسبات سازه و طراحی نقشه ساختمان فولادی مقاوم در برابر زلزله طبق آیین نامه 2800 و مقررات ملی ساختمان

طراحی سازه صنعتی

محاسبات و طراحی سازه های صنعتی سوله کارخانه صنایع نفت گاز پتروشیمی و نیروگاهی

طراحی سازه و محاسبات فنداسیون و اسکلت فلزی یا بتنی پس از تکمیل فاز یک معماری انجام می شود. انتخاب نوع سازه بتنی یا فلزی براساس شرایط فنی و اقتصادی پروژه مشخص می شود. هزینه ساخت سازه فلزی از بتنی تا حدودی بیشتر ولی زمان ساخت بسیار سریعتر است. اسکلت فلزی با اتصالات پیچ و مهره هزینه بیشتری نسبت به جوشی دارد.

بعلاوه اسکلت پیچی باید با دقت بیشتری ساخته شود تا هنگام نصب با مشکل مواجه نشویم. برای طراحی سازه های ساختمانی از معمولا از برنامه ETABS برای طراحی اسکلت بتنی و اعضای سازه فولادی و از نرم افزار SAFE برای طراحی پی ساختمان استفاده می کنیم.

آیین نامه های مورد استفاده در طراحی سازه ساختمان های متداول مبحث نهم و مبحث دهم مقررات ملی ساختمان برای انجام محاسبات سازه بتنی و فولادی است. همچنین مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان در طراحی پی و سازه نگهبان کاربرد دارد.

آیین نامه 2800 برای طراحی ساختمان ها در برابر زلزله تدوین شده است. رعایت ضوابط آیین نامه 2800 در محاسبات ساختمان های فلزی و بتنی الزامی است.

طراحی سازه بتنی

طراحی و محاسبات ساختمان بتن آرمه
محاسبات ساختمان بتن آرمه و طراحی نقشه سازه بتنی

ساختمان با اسکلت بتنی متداولترین سازه در ایران است. سهولت دسترسی به بتن آماده استاندارد و قیمت مناسب تر ، هزینه ساخت پایین تر در مقایسه با سازه فولادی ، باعث محبوبیت سازه بتنی شده است.

محاسبات و طراحی سازه بتن آرمه بر اساس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان و آیین نامه زلزله 2800 انجام می شود. استفاده از قاب خمشی متوسط برای ساختمان تا پنج طبقه مناسب است. اما برای طراحی ساختمان ضد زلزله بتنی بهتر است قاب خمشی بهمراه دیوار برشی باشد.

سازه های فولادی در برابر زلزله عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. در عوض پایداری ساختمان بتن آرمه در برابر آتش بهتر است.

مدت زمان ساخت ساختمان بتن آرمه بیشتر از ساختمان های فولادی است. پس اگر مدت زمان ساخت فاکتور مهمی در پروژه باشد، ساختمان بتنی از مزیت کمتری برخوردار است. طراحی سازه و محاسبات ساختمان بتنی تا حدودی سریعتر از سازه فولادی انجام می شود.

طراحی سازه فلزی

طراحی سازه فولادی شامل محاسبه مشخصات تیر ، ستون ، بادبند یا مهار بند ، تیر های فرعی ، اتصالات تیر به ستون ، اتصالات مهاربند و صفحه ستون است. محاسبات ساختمان اسکلت فولادی نیازمند دانش، مهارت و تجربه بیشتری نسبت به ساختمان بتنی است. طراحی سازه پیچ و مهره ای نیازمند دقت و وقت بیشتری است. اما کیفیت آن به مراتب بالاتر از سازه جوشی است.

محاسب ساختمان فولادی باید توانایی طراحی کلیه جزییات ، اتصالات فولادی جوشی یا پیچی ، همچنین محاسبات اتصالات مهاربند ، صفحه ستون و… را داشته باشد. طراحی سازه فولادی طبق مبحث دهم مقررات ملی ساختمان انجام می شود.

طراحی سازه جوشی سریعتر است، مدت و هزینه ساخت ، دقت و مهارت ساخت مورد نیاز آن نسبت به پیچی کمتر خواهد بود.

 

طراحی سازه فولادی جوشی

محاسبات مربوط به بعد و مشخصات جوش در طراحی سازه های فولادی یکی از علل طولانی تر بودن زمان طراحی ساختمان های فلزی است. بی توجهی به اتصالات در طراحی و ساخت سازه حتما خسارت های غیر قابل جبرانی درپی خواهد داشت.

سرعت بالا و هزینه کمتر اسکلت فلزی جوشی در مقایسه با پیچ و مهره ای باعث شده سازه فولادی جوشی بیشتر مورد توجه و ساخت باشد.

طراحی سازه فولادی پیچ و مهره ای

محاسبات سازه و طراحی با اتصالات پیچ و مهره ای بیشترین مهارت ، دانش و تجربه ی مهندس محاسب و طراح سازه را نیاز دارد. در مراحل ساخت هم مهارت و دقت بیشتری نیاز دارد. بعلاوه طراحی ساختمان فولادی پیچ و مهره ای نسبت به اتصالات جوشی زمانبر تر است. اما کیفیت عالی و مقاومت مثال زدنی ساختمان های فولادی پیچی در برابر زلزله مثال زدنی است.

بدون شک سازه پیچی که تحت نظارت و بصورت صحیح و سالم ساخته شود، بیشترین ایمنی را بعنوان یک ساختمان ضد زلزله فراهم می کند. در سایر سازه های متداول ضد زلزله ، رسیدن به این سطح از ایمنی هرچند ممکن اما دشوار تر است.

لیستوفر و شاپ درویینگ سازه فلزی و بتنی

یکی از مسایل مهم در زمان ساخت سازه برآورد دقیق از مصالح مورد نیاز است. ما در نقشه های سازه لیستوفر دقیق و کاملی از مصالح مورد نیاز ساخت ارایه می کنیم. هرچند پیمانکار موظف است مجددا لیست مصالح را از روی نقشه استخراج کند، اما لیستوفر ارایه شده در نقشه طراحی می تواند بسیار مفید و راهگشا باشد.

طراحی سازه و ساختمان های فلزی و بتنی با دفترچه محاسبات و طراحی فاز ۲ نظام مهندسی

برای طراحی ساختمان و اخذ تایید سازمان نظام مهندسی باید ضوابط مقررات ملی ساختمان با دقت رعایت شود. در طراحی و محاسبات ساختمان دستورالعمل هایی برای محاسبات و طراحی سازه از طرف سازمان نظام مهندسی استان به مهندس محاسب ابلاغ می شود .

نقشه های طراحی سازه باید کامل و گویا باشند تا هنگام ساخت ، بدون ابهام اسکلت ساخته شود.

انجام محاسبات ساختمان و طراحی سازه های فلزی و بتنی ، تهیه نقشه های محاسباتی و دفترچه محاسبات سازه

 

انجام محاسبات سازه و طراحی ساختمان فلزی و طراحی فاز  2 نظام مهندسی ، طراحی اتصالات جوشی ، پیچ و مهره ، دفترچه محاسبات سازه فولادی ، کنترل مضاعف محاسبات ، تهیه نقشه اجرایی سازه فلزی با اخذ تاییدیه نظام مهندسی

 

طراحی سوله

طراحی سازه های صنعتی و انجام محاسبات سوله با کاربری صنعتی و غیر صنعتی از یک تا سه طبقه بصورت تک و چند دهانه با و بدون جرثقیل بهمراه دفترچه محاسبات سوله و نقشه  سوله و طراحی فاز ۲ نظام مهندسی و اخذ تاییدیه انجام می شود.

 

ترسیم نقشه اجرایی سازه و تهیه نقشه شاپ (Shop Drawing) سوله ،‌ پایپرک و سایر سازه های صنعتی در اتوکد و تکلا استراکچرز (Tekla Structures) ، رویت استراکچر (Revit Structure) ، لیستوفر و متره برآورد سازه انجام می شود.

 

 طراحی و ترسیم نقشه اجرایی سازه ، فاز 1 و 2 اسکلت فلزی با اتصالات پیچ و مهره یا جوشی، در اتوکد و تهیه نقشه شاپ تکلا استراکچرز (Tekla Structures) ، رویت استراکچر (Revit Structure) و تهیه دستور برش بهینه ورق و لیستوفر و ارایه قیمت طراحی سازه بهمراه اجرا

طراحی و ترسیم نقشه اجرایی سازه ، فاز 1 و 2  ساختمان اسکلت بتنی و فنداسیون بهمراه لیستوفر و دستور برش بهینه میلگرد در اتوکد ، رویت استراکچر (Revit Structure) و تکلا استراکچرز (Tekla Structures) بهمراه ارایه قیمت و برآورد هزینه طراحی سازه و اجرا

 

قیمت طراحی سازه بتنی و فولادی

هزینه انجام طراحی و محاسبات سازه طبق ضوابط مقررات ملی ساختمان برای ساختمان های بتنی و فولادی متعارف که در مناطق شهرداری و شهرک صنعتی احداث می شوند بر اساس تعرفه مصوب سازمان نظام مهندسی انجام می شود.

هزینه طراحی سازه معمولا 1 تا 2 درصد هزینه ساخت آن سازه است. انجام محاسبات ساختمان اسکلت فولادی و طراحی سازه های فلزی معمولا بیشتر و زمانبر تر هستند. علت آن ، جزییات بیشتر در اتصالات جوشی و یا پیچی ساختمان اسکلت فلزی است.

تعرفه طراحی ساختمان 1401 نظام مهندسی تهران
حق الزحمه طراحی سازه و ساختمان مصوب 1401 نظام مهندسی تهران

هزینه طراحی محاسبه و نقشه کشی سازه شامل حق الزحمه دفترچه محاسبات سازه و ترسیم نقشه سازه نیز می باشد. تعرفه مصوب نظام مهندسی تهران برای حق الزحمه خدمات مهندسی ساختمان ، برای طراحی ، نظارت و اجرا در رشته های معماری ، عمران و تاسیسات هر سال تصویب و منتشر می گردد.

صرف زمان و هزینه ی صحیح در مراحل طراحی ساختمان قطعا منجر به بهینه شدن و کاهش هزینه های ساخت خواهد شد.

 

شرح وظایف و خدمات طراحی سازه

شما ممکن است برای انجام طراحی ساختمان و سازه موردنظرتان به مهندس محاسب طراح سازه (حقیقی) و یا شرکت طراحی سازه (حقوقی) مراجعه کنید. درهر دو حالت باید شرح خدمات مهندسی طراحی و محاسبات سازه در قرارداد طراحی سازه درج شود. موارد اصلی که باید انجام شده و به شما ارایه شود عبارتند از:

  • فایل های مدلسازی کامپیوتری سازه ( در برنامه های متداول مانند ETABS یا SAP2000 و SAFE)
  • دفترچه محاسبات سازه (فرضیات، آیین نامه و استاندارد ها، محاسبات بارگذاری سازه، محاسبات طراحی اتصالات و اجرا و…)
  • چک لیست های طراحی سازه
  • طراحی محاسبات و نقشه سازه نگهبان
  • نقشه های سازه طراحی و محاسبه شده در فرمت PDF و DWF
  • نقشه های سازه در قالب نسخه چاپی و مهر و امضا شده

نقشه باید شامل تمامی جزییات مربوط به اتصالات و اجزا باشد. نوع ، رده و مشخصات میلگرد و فولاد مصرفی ، مشخصات و رده بتن فنداسیون و سقف یا اسکلت ، درز انقطاع ساختمان در طبقات، مشخصات تیرچه ها و اجزا سقف و… همگی باید به روشنی در نقشه ها مشخص شده باشند.

طراحی سازه بتنی فولادی پیچی و جوشی

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید

 برای تماس با ما کلیک کنید

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید (از ساعت ۹ الی ۱۷)

021-88826006

و یا از طریق واتساپ : 09124088329

نتیجه‌ای پیدا نشد.