طراحی سوله

  1. خانه
  2. طراحی سوله

طراحی معماری سوله

محاسبات سوله

طراحی تاسیسات برقی و مکانیکی

طراحی سوله

قبل از ساخت سوله یا ساختمان صنعتی یا کارخانه باید طراحی و تهیه نقشه انجام شود. طراحی سوله چند مرحله دارد که در ادامه می آید. اولین مرحله، طراحی معماری و تهیه نقشه معماری سوله است. مرحله دوم طراحی و محاسبات سازه ، دفترچه محاسبات سوله و نقشه کشی اسکلت و پی آن است. جزییات محاسبات سوله تاثیر مستقیمی بر تناژ اسکلت و قیمت ساخت سوله دارد. مراحل بعدی طراحی تاسیسات برقی ، مکانیکی و تهیه نقشه تاسیسات میباشد. تعیین و طرح سیستم اطفا حریق و آتش نشانی در طراحی تاسیسات انجام میگیرد. معمولا طراحی سیویل و طراحی محوطه اجتناب ناپذیر است. احداث کارخانه یا سوله در یک زمین بزرگ انجام می شود. طراحی سیویل شامل نقشه جمع آوری آب های سطحی ، شیب بندی و روسازی محوطه کارخانه است.

نقشه معماری سوله و نقشه سازه سوله دارای مهر و امضا مهندسین طراح صاحب صلاحیت برای اخذ جواز ساخت الزامی است. این مهندسین  باید مورد تایید سازمان نظام مهندسی ساختمان باشند. و از وزارت راه و شهرسازی پروانه مهندسی معتبر گرفته باشند.

design Eng

طراحی سوله برای جواز ساخت و پروانه

برای اخذ یا گرفتن جواز ساخت سوله یا پروانه ساخت در شهرک صنعتی و یا مناطق شهرداری ارایه نقشه معماری الزامی است.  نقشه سوله و دفترچه محاسبات سازه و فایل های محاسباتی نیر ضروری می باشد. نقشه ها و مدارک فنی باید توسط مهندس مهر و امضا شود. سپس به مرجع مربوطه جهت صدور پروانه ساخت یا مجوز احداث سوله ارایه شود. علاوه بر نقشه باید دفترچه محاسبات سازه هم تهیه شود. نقشه تاسیسات برقی و مکانیکی در اکثر شهرک های صنعتی اجباری نیست. اما اگر شهرداری مرجع صدور پروانه باشد ممکن است ملزم به ارایه نقشه های تاسیسات هم باشید.

در حال حاضر بمنظور اخذ مجوز ساخت یا پروانه ساخت سوله در اکثر شهرک های صنعتی، ارایه نقشه معماری سوله و دفترچه محاسبات سوله و نقشه سازه سوله الزامی است. اما نقشه تاسیسات و آتش نشانی هنوز در همه شهرک های صنعتی اجباری نشده است.

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید (از ساعت ۹ الی ۱۷)

021-88826006

و یا از طریق واتساپ : 09124088329

نقشه مورد نیاز ساخت کارخانه

در قسمت بالا اشاره شد که بعد از صدور دستور نقشه توسط شهرک صنعتی یا شهرداری برای اخذ جواز یا صدور پروانه تهیه نقشه معماری و محاسبات سازه سوله لازم است. اما برای ساخت به چه نقشه های احتیاج داریم؟ قطعا نقشه های معماری و سازه ضروری هستند. نقشه ها باید دارای مهر و امضای مهندس محاسب باشند تا مورد پذیرش شهرک صنعتی قرارگیرد.

علاوه بر مهر و امضا محاسب باید تصویر پروانه خود را نیز به شرکت شهرک های صنعتی تحویل دهد. همچنبن با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی فرم تعهد محاسب را گواهی امضا نماید. بدون شک در بسیاری از سوله یا کارخانه ها نقشه تاسیسات و آتش نشانی نیز ضروری هستند. احداث سوله یا کارخانه در زمین بزرگ یا شیبدار حتما به طراحی سیویل و محوطه نیاز دارد.

بطور خلاصه نقشه های زیر برای ساخت لازم هستند:

  • نقشه معماری (تهیه رندر 3D از سوله / کارخانه جز این مرحله است)
  • نقشه سازه و دفترچه محاسبات (نقشه فنداسیون ، نقشه اسکلت و دفترچه محاسبات سازه)
  • نقشه تاسیسات برقی و مکانیکی
  • نقشه آتش نشانی و اطفا حریق
  • نقشه های سیویل (محوطه سازی ، روسازی و Finish Grading ، جمع آوری آب سطحی)
طراحی سوله صنعتی و کارگاه e1612788055655
آیا برای اخذ جواز ساخت و پروانه کارخانه در شهرک صنعتی طراحی سوله ، محوطه و سایت پلان  الزامیست؟

بله ، بمنظور اخذ پروانه ساخت سوله باید نقشه های مهر و امضا شده سوله به شهرک تحویل داده شود. فقط نقشه های معماری و سازه برای اکثر شهرک های صنعتی الزامی می باشد.

آیا طراحی سویل و محوطه کارخانه الزامی است؟

خیر، برای شهرک صنعتی و اخذ جواز و پروانه ساخت فقط طراحی معماری و محاسبات سازه الزامیست. اما ارایه سایت پلان در قالب طراحی معماری الزامی است. سایت پلان شامل جانمایی سوله و ساختمان ها و فضای سبز است. در زمین هایی که شیب دار هستند، (حتی شیب بسیار اندک) مشخص بودن طراحی سیویل و محوطه هزینه عملیات خاکی و محوطه سازی را بشدت کاهش می دهد.

 

علاوه بر طراحی معماری و محاسبات سازه، چه مواردی برای ساخت سوله باید طراحی شود؟

طراحی معماری و محاسبات سازه جهت اخذ جواز ساخت سوله ضروری است. جهت ساخت به طراحی محوطه و سیویل نیاز خواهید داشت. طراحی تاسیسات برقی و مکانیکی نیز در حین ساخت نیاز هستند تا تهویه و روشنایی و همچنین موارد تاسیساتی مورد نیاز را مشخص کنند.

طراحی سوله ، لیستوفر ، جدول مقادیر مصالح جهت برآورد قیمت و هزینه ساخت

تخمین و برآورد هزینه ساخت یکی از نیاز های ضروری کافرما و سرمایه گذار پروژه است. بمنظور برآورد هزینه ها، با دقت مناسب، حتما لازم است کلیات پروژه طراحی و مشخص شوند. پس از تکمیل مراحل اولیه طراحی سوله نقشه اولیه یا فاز صفر تهیه می شوند. نقشه های اولیه معماری و سازه دقت تخمین مخارج ساخت را به بیش از ۹۵٪ افزایش می دهد. ما در نقشه ها تناژ آهن آلات مصرفی ، میلگرد ها و بتن و… را بمنظور محاسبه قیمت ساخت سوله محاسبه می کنیم. در غیر اینصورت برآورد هزینه ساخت بدون مشخص بودن طراحی و نقشه، ممکن است بعضا تا ۵۰٪ با انحراف و خطا همراه باشد.

طراحی سوله

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید

 برای تماس با ما کلیک کنید

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید (از ساعت ۹ الی ۱۷)

021-88826006

و یا از طریق واتساپ : 09124088329

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست