محاسبات سوله

انجام محاسبات و طراحی سوله در شهرک صنعتی و شهر طبق ضوابط و تعرفه حق الزحمه نظام مهندسی

  1. خانه
  2. سوله
  3. محاسبات سوله

محاسبات سوله

پیش از ساخت سازه های ساختمانی و صنعتی لازم است که ابتدا طراحی سوله و محاسبات فنی انجام شود. لذا بمنظور گرفتن پروانه و جواز ساخت سوله نیز پیش از هر اقدامی باید طراحی ، محاسبات سوله و سپس نقشه سوله انجام شود. بطور خلاصه، طراحی سوله فرآیندی است که طی آن مهندس معمار نقشه های معماری و نما ، مهندس سازه نقشه های فنداسیون نقشه اسکلت و دفترچه محاسبات سوله ( نقشه سازه و محاسبات سوله ) و مهندس برق و مکانیک نقشه سیم کشی و نقشه تهویه و تاسیسات مکانیکی تهیه شوند.

به مجموعه این نقشه ها نقشه سوله گفته می شود. توجه به طراحی سوله علاوه بر اینکه کیفیت و عمر سازه را افزایش می دهد، برای تخمین و برآورد قیمت ساخت سوله نیز به ما کمک می کند. هزینه این خدمات طبق تعرفه محاسبات سوله و توسط سازمان نظام مهندسی تعیین شده است.

آیا قصد اخذ جواز و پروانه برای ساخت سوله را دارید؟

آیا با روند دریافت دستور نقشه و گرفتن مجوز  و تاییدیه آشنایی دارید؟

آیا صرفه جویی و کاهش هزینه ساخت سوله برای شما مهم است؟

آیا بهینه سازی محاسبات و سبک سازی سوله برای شما مهم است؟

آیا میخواهید یک سوله سبک و مدرن طراحی و اجرا کنید؟

وزن آهن هر یک متر سوله استاندارد و بهینه چند کیلوگرم در متر مربع است؟

شروع طراحی سازه

مهندس معمار طبق دستور نقشه و سطح اشغال مجاز نقشه های معماری فاز یک را کشیده و به مهندس محاسب تحویل می دهد. مهندس سازه با توجه به نقشه معماری شروع به انجام محاسبه و طراحی سوله می نماید. محاسبات سازه تضمین کننده ایمنی و استحکام سوله است و نباید آنرا نادیده گرفت. در این مرحله طراحی سازه سوله با توجه بار های وارد بر سوله انجام می شود. در نهایت نقشه فنداسیون سوله همچنین نقشه اسکلت سوله بهمراه دفترچه محاسبات توسط مهندس محاسب سازه تهیه می شوند. طراحی و محاسبات سوله باید بر اساس استانداردها و مقررات ملی ساختمان انجام شود. انجام محاسبات سوله صنعتی دارای جزییات متعددی است که در ادامه آن را شرح داده ایم. تا شما با اطلاعات کافی نسبت به عقد قرارداد برای طراحی سوله مورد نظرتان اقدام کنید. مشاوره ما رایگان است و درصورت نیاز می توانید با ما تماس بگیرید.

طراحی بهینه سوله

یک طراحی و محاسبه صحیح و اصولی در کاهش هزینه ها و جلوگیری از اشکالات حین ساخت بسیار موثر است. برای طراحی و محاسبات سوله سبک و اقتصادی محاسب باید تجربه کافی جهت بهینه سازی داشته باشد. همچنین محاسبات سوله صنعتی با رعایت نکاتی قابل سبک سازی است. تعیین نحوی برش صحیح ورق و آهن آلات بنحوی که کمترین پرت را داشته باشد در هزینه ساخت اسکلت سوله بسیار موثر است. بعلاوه استفاده از حداقل ضخامت ورق بنحوی که در مقابل بار وارده استقامت مناسب تامین گردد هزینه اسکلت سوله را کاهش می دهد. با همان تعرفه محاسبات سوله هم می شود محاسبات سوله را سبک و بهینه انجام داد. با این حال اگر کافرما مایل باشد، با پرداخت هزینه جزئی امکان سبک سازی سوله بمیزان حداکثری نیز وجود دارد.

ضوابط طراحی سوله

طراحی سوله بر اساس مجموعه ای از استاندارد ها و آیین نامه های طراحی سازه ها انجام می شود. برای اینکار در ایران معمولا از استاندارد های داخلی و مقررات ملی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد که بشرح ذیل می باشند:

  • مبحث ششم مقررات ملی ساختمان (بار های وارد بر ساختمان)
  • استاندارد 2800 (طراحی ساختمان ها در برابر زلزله)
  • محبث هفتم مقررات ملی ساختمان ( طراحی و اجرای پی )
  • مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ( طراحی و اجرای سازه های بتنی )
  • مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ( طراحی و اجرا سازه های فولادی)
  • نشریه 325 ( طراحی و اجرا سالن های صنعتی )

در برخی پروژه ها بجای آیین نامه ها و ضوابط داخلی از استاندارد ها و آیین نامه های بین المللی ساختمان و طراحی سازه مثلا AISC360 و ASCE7 استفاده می شود. این موضوع بیشتر برای ساخت سوله در مناطق آزاد و یا در خارج از کشور مطرح می باشد. ساخت سوله در کشور های همسایه معمولا طبق ضوابط بین المللی انجام می گیرد.

بار های وارد بر سوله

بار های وارد بر سوله در ایران معمولا مطابق مبحث ششم مقررات ملی ساختمان (در گذشته نشریه ۵۱۹) انجام می شود. البته در پروژه های سوله سازی بزرگ و ویژه، که طراحی سوله طبق استاندارد های بین المللی و خارجی انجام می گردد ، برای تعیین بار های وارد بر سوله از ASCE7-10 یا ASCE7-16 استفاده می شود که عنوان آن حداقل بارهای وارد بر سازه ها و ساختمان ها است. تخمین صحیح بار های وارد مهمترین بخش از محاسبات سوله است. میزان بار وارد بر سوله در طراحی و محاسبات بر قیمت تمام شده ساخت اثر مستقیم و موثری دارد.

دفترچه محاسبات سوله

این دفترچه شامل کلیه جزییات و فرضیات طراحی و محاسبات سوله است. تهیه دفترچه محاسبات سوله باید توسط افراد با تجربه کافی انجام شود. تمامی جزییات محاسباتی از جمله تخمین بار های وارد بر سوله از جمله تعیین بار باد و برف وارد بر سوله در این سند ثبت می شود. بعلاوه طراحی اتصالات ، صفحه ستون ها و بادبند ها همگی در فایل دفترچه محاسبات سوله نوشته می شوند. ضمن اینکه دفترچه محاسبات برای اخذ جواز ساخت سوله لازم است. در دسترس بودن دفترچه محاسبات به تغییرات آینده سازه کمک می کند. مثلا اگر قصد افزودن یا افزایش تناز جرثقیل را داشتید. یا هر تغییر و اضافات دیگری که در هنگام بهره برداری لازم شود. برای تهیه دفترچه محاسبات نیاز به هزینه اضافی نیست. این خدمات در واقع شامل تعرفه محاسبات سوله است که برای محاسبات پرداخت می کنید.

پس از تکمیل محاسبات سوله و طراحی سازه توسط مهندس محاسب ، نقشه های سازه برای سوله تهیه می شوند. نقشه سوله بطور کلی نشان دهنده ابعاد سوله و بطور جزیی شامل نقشه های پی کنی، آرماتور و قالب بندی بندی فنداسیون سوله ، نقشه های اسکلت سوله و سایر جزییات اجرایی نحوی نصب پرلین ، استرات ، پل و تیر حمال جرثقیل ، اتصال ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری سوله جزییات اتصالات، تعداد و سایز پیچ های مصرفی در اسکلت سوله ، بعد جوش اتصالات در ساخت اسکلت فلزی و… می باشد.

نرم افزار طراحی سوله

معمولا برای محاسبات و طراحی فنداسیون سوله از نرم افزار SAFE و برای محاسبات سازه و طراحی اسکلت سوله از برنامه SAP2000 استفاده می شود. دربرخی موارد، بجای SAP2000 طراحی سوله توسط برنامه ETABS استفاده می شود. که قابل قبول نیست و معمولا بدلیل حرفه نبودن و عدم تسلط مهندس مربوطه به انجام محاسبات سوله می باشد. نقشه سوله توسط اتوکد تهیه و ترسیم می شود. البته بمنظور ساخت دقیق اسکلت سوله یا ساخت انواع اسکلت فلزی ، باید نقشه های شاپ تهیه شوند. نقشه شاپ سوله و نقشه شاپ اسکلت فلزی جوشی و پیچ مهره ای یا شاپ درویینگ (Shop Drawing) در نرم افزار تکلا استراکچرز تهیه می شود.

نقشه کشی و نقشه شاپ سوله

نقشه کشی سوله باید بار نمایش جزییات کامل و اتصالات باشد. تا هنگام ساخت سوله ابهامی بوجود نیاید. با توجه به نقشه سوله که ابتدا در اتوکد تهیه شده بود ترسیم و مدلسازی می شوند. نقشه شاپ اسکلت سوله دقت ساخت اسکلت را بسیار افزایش می دهد. بعلاوه داشتن نقشه شاپ سوله برآورد هزینه ساخت سوله و قیمت ساخت اسکلت را بسیار ساده و دقیق می نماید. چون بهمراه تهیه Shop Drawing در نقشه شاپ لیستوفر دقیق مصالح و ورق مصرفی در ساخت اسکلت فلزی سوله ارایه می شود.

هزینه طراحی و محاسبات سوله و بعلاوه هزینه نقشه کشی سوله حداکثر 1% از هزینه ساخت می باشد. البته با 1% صرف هزینه بیشتر، از هزینه های اضافی ناشی از دوباره کاری ها جلوگیری می شود.

مراحل طراحی سوله

نخستین مرحله از کار طراحی سوله یا هر سازه و ساختمان مشابهی طراحی معماری و تهیه نقشه های معماری سوله می باشد. در این فاز از طراحی ابعاد فضا های سوله ، ارتفاع مورد نیاز فضا های مختلف و محل بازشو ها، ابعاد درب و پنجره ها و جانمایی آنها تعیین می گردد.

در این مرحله نقشه پلان معماری سوله و نقشه های برش سوله تهیه می شوند. درصورتیکه هدف ما ساخت سوله تالار پذیرایی یا سالن اجتماعات است اهمیت طراحی معماری دوچندان می شود. در این صورت علاوه بر نقشه های فوق الذکر معمولا نقشه نما سوله و همچنین طراحی و نقشه های فاز 2 معماری سوله نیز تهیه می شوند. نقشه های فاز 2 شامل جزییات کاملی از نورپردازی ، جزییات نازک کاری داخلی ، پوشش دیوار ها، پوشش کف و چیدمان فضای داخلی سوله می باشد.

هزینه محاسبات سوله

مشابه طراحی سایر سازه ها، هزینه محاسبات سوله به مشخصات آن از قبیل:  متراژ ، کاربری ، وجود یا عدم وجود جرثقیل ، تناژ جرثقیل ، وجود یا عدم وجود نیم طبقه در سوله و… بستگی دارد. هزینه محاسبات و طراحی سوله در مقایسه با هزینه ساخت سوله بسیار ناچیز است اما کمک قابل توجهی به کاهش هزینه های ساخت می کند. یک طراحی مناسب منجر به کاهش دورریز ورق، جلوگیری از دوباره کاری ها در عملیات ساخت می شود.

تعرفه محاسبات سوله

تعرفه محاسبات سوله و سازه بر اساس دو روش انجام می شود. روش اول طبق تعرفه اعلامی سازمان نظام مهندسی ساختمان می باشد. تعرفه سازمان نظام مهندسی بطور سالیانه اعلام می گردد. شیوه دوم تعرفه طراحی سازه و محاسبات طبق دستور العمل حق الزحمه مشاوران است. این دستورالعمل توسط سازمان برنامه و بودجه تدوین شده است.

سوله دو طبقه

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید (از ساعت ۹ الی ۱۷)

021-88826006

و یا از طریق واتساپ : 09124088329

5 3 votes
امتیاز نوشته
guest
اسم خود را وارد کنید
آدرس ایمیل خود را وارد کنید
8 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
علی ثابتی

با جرثقیل چقدر به هزینه های ساخت اسکلت سوله اضافه می کنه

با سلام
هزینه اضافی ناشی از جرثقیل به پارامتر های مختلفی شامل دهانه و تناژ و ارتفاع و… بستگی دارد. معمولا سوله با دهانه تا ۱۵ متر و جرثقیل زیر ۲ تن هزینه قابل توجهی اضافه نخواهد شد.
اما درصورتیکه جرثقیل سقفی با تناژ بالا و در سوله با دهانه بیش از ۲۰ متر مورد نظر باشد هزینه نسبتا بیشتر و قابل توجه خواهد بود.
برای مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

مرتضی

هزینه طراحی و محاسبه برای جواز سوله ۱۵۰۰ متری چقدر میشه ؟ جرثقیل ۲ تن هم میخوام ارتفاع کنارش ۶ متر باشه

با سلام
هزینه طراحی ، محاسبات سازه ، تهیه دفترچه محاسبات و نقشه کشی سوله براساس تعرفه مصوب سازمان نظام مهندسی انجام می شود.
برای مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

افتخاری

سلام شما طراحی و محاسبات سوله دو طبقه هم انجام می دهید؟ مهر و امضا مهندس محاسب هم لازم هست

با سلام
بله، انجام محاسبات سوله دو طبقه بهمراه مهر و امضا مهندس محاسب هم میسر می باشد.
لطفا درصورت تمایل برای مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

حسین احدی

شما برای اضافه کردن نیم طبقه بالکن سوله ی که ساخته شده باشه محاسبات انجام دادید جایی؟ و حدودی چقدر طول محاسبه و ساختش

با سلام و احترام
بله انجام دادیم و تصاویر نمونه کار طراحی و ساخته شده توسط تیم پادیر سازه موجود هست. مدت زمان طراحی و محاسبات حدود یک هفته تا ده روز و مدت زمان ساخت و نصب نیم طبقه بهمراه اجرای سقف ۲ تا ۴ هفته زمانبر خواهد بود.
توجه داشته باشید که قبل از هر اقدامی می بایست وضعیت سوله موجود برای اضافه بار ناشی از نیم طبقه الحاقی بررسی شود. ممکن است نیاز به تقویت و مقاومسازی باشد.
برای مشاوره بیشتر و دقیق تر لطفا با ما تماس بگیرید.

فهرست