مزایای سازه اسکلت فلزی

مزایا ساختمان اسکلت فولادی

در کشور ما ساخت ساختمان و سازه ها معمولا بصورت بتنی و یا فلزی انجام می شود. در این میان بدلیل ارزان تر بودن قیمت ساخت اسکلت بتنی ، متداولتر از اسکلت فلزی است. البته نباید فراموش نمود که قیمت ساخت اسکلت فلزی نیز خود تابع فاکتور های متعددی است که بازه هزینه ساخت آنرا را بمیزان قابل توجهی تغییر می دهد. درهرحال، بدلیل صرفه اقتصادی اکثر ساختمان ها در کشور با اسکلت بتنی ساخته می شوند.


از سوی دیگر، کیفیت بالاتر همچنین سرعت بیشتر ساخت اسکلت فلزی نظر سازندگان و کارفرمایانی را که کیفیت و سرعت را مد نظر دارند جلب می کند. برخلاف اظهار نظر های غیرکارشناسانه، آمار خرابی ساختمان های بتنی در زلزله های گذشته بسیار بالاتر از خرابی ساختمان اسکلت فولادی بوده است. علت خرابی کمتر ساختمان اسکلت فلزی در زلزله این است که فولاد طی یک فرآیند استاندارد کارخانه ای ساخته می شود. اما بتن معمولا در شرایط مناسبی ساخته نمی شود و یا اگر بتن طی فرایند استاندارد ساخته شد، همچنان تحت تاثیر عوامل دیگری مثل حمل نامناسب، ریختن نامناسب، قالب بندی و قالب برداری نادرست عمل آوری نا مناسب و… است. وزن بیشتر اسکلت بتنی نسبت به اسکلت فلزی نیز سبب می شود نیرو های زلزله شدید تری در ساختمان بتنی بوجود بیایند.

لذا ایمنی ساختمان اسکلت فلزی در زلزله بالاتر از ساختمان اسکلت بتنی است.

 

سهولت ساخت و نصب اسکلت

تهیه و ساخت قطعات فلزی اسکلت در کارخانه اسکلت فلزی و نصب آن در موقعیت و محل پروژه صورت می گیرد. شرایط جوی و میزان دسترسی به محل نصب متفاوت با تهمیدات نصب متناسب قابل اجراء می باشد.

طراحی سازه فلزی

بطور معمول روند طراحی سازه فولادی و انجام محاسبات ساختمان فلزی طولانی و وقت گیر تر از طراحی سازه بتنی است. حجم بالایی از دفترچه محاسبات سازه در سازه های فولادی مربوط به طراحی اتصالات و جزییات اتصال و الحاقات است. در روند محاسبات ساختمان بتنی چنین جزییاتی در دفترچه محاسبات سازه وجود ندارد. لازم به ذکر است طراحی اصولی و منجر به محاسبات بهینه سازه و کاهش هزینه های ساخت اسکلت می گردد. ضمن اینکه کل هزینه های طراحی کمتر از یک درصد هزینه ساخت اسکلت فلزی می باشد. یعنی حتی اگر طراحی سازه چند بار انجام شود، بنحوی که طراحی و محاسبات بهینه حاصل گردد نیز همچنان صرفه اقتصادی در آن وجود خواهد داشت.

سرعت نصب اسکلت فلزی

سرعت نصب قطعات فلزی اسکلت که در کارخانه ساخته شده اند، نسبت به  عملیات آرماتور بندی، قالب بندی و بتن ریزی مدت زمان بسیار کمتری را نیاز خواهد داشت. برخلاف اسکلت بتنی که بصورت طبقه طبقه بالا رفته و ساخته می شود، این عملیات در ساختمان های اسکلت فلزی همزمان می باشد.

پرت و افت کمتر مصالح

با توجه به تهیه قطعات از کارخانجات ، پرت مصالح نسبت به تهیه و بکارگیری بتن کمتر است.

کیفیت ساختمان اسکلت فلزی

تضمین کیفیت ساختمان اسکلت فولادی آسانتر از اسکلت بتنی است. چرا که مصالح اسکلت فلزی عمدتا در کارخانه فولاد و تحت شرایط ویژه و استاندارد ساخته شده است در حالیکه در ساختمان اسکلت بتنی، مصالح اصلی یعنی بتن طی فرآیند عادی تری ساخته می شود. ضمن اینکه اگر به هر دلیلی کیفیت بتن دچار اشکال باشد تنها پس از گیرش آن و با انجام آزمایش مقاومت قابل تشخیص است. در این شرایط تعمیر قسمت های بتنی معیوب کار دشواری است و حتی گاهی نیاز به تخریب دارد. اما اگر در روند ساخت اسکلت فلزی مشکلی وجود داشته باشد اصلاح آن بسیار سریعتر و مطمن تر است.

ابعاد اعضای ساده

در دو ساختمان مشابه از نظر ارتفاع و ابعاد ، ستونها و تیرهای ساختمان اسکلت فلزی ابعاد کوچکتری از ساختمان بتنی مشابه دارد ، سطح اشغال یا فضا مرده در ساختمان بتنی بیشتر است چون ستون ها و تیرها بزرگتر هستند.

 

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید

 برای تماس با ما کلیک کنید

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید (از ساعت ۹ الی ۱۷)

021-88826006

و یا از طریق واتساپ : 09124088329

0 0 votes
امتیاز نوشته
Subscribe
Notify of
guest
اسم خود را وارد کنید
آدرس ایمیل خود را وارد کنید
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها