کنترل محاسبات سوله

کنترل محاسبات سازه سوله و بهینه سازی وزن اسکلت ، سبک سازی اقتصادی سازه

کسب اطمینان از ایمنی و اقتصادی بودن محاسبات سازه ، نقشه سوله ، کنترل محاسبات نقشه موجود توسط مهندسین دیگر انجام می شود. در واقع کنترل محاسبات سوله معمولا با هدف سبک سازی و اقتصادی بودن یک طراحی از پیش تکمیل شده انجام می شود.

کنترل دفترچه محاسبات سوله
کنترل محاسبات بارگذاری سوله

اما اطمینان از ایمنی و مقاومت نیز یک دیگر از علل انجام کنترل بعد از انجام محاسبات سوله است. از آنجا که علیرغم دقت زیاد در طراحی سازه ، همیشه احتمال بروز خطا وجود دارد.

کنترل نقشه سوله سبب جلوگیری از مشکلات ایمنی و اقتصادی و همچنین کاهش هزینه های احتمالی حین ساخت سوله می شود. موضوع کنترل نقشه سوله صنعتی در مواردی که متراژ بیشتر از هزار مترمربع اهمیت دو چندان پیدا می کند. کنترل محاسبات سوله صنعتی با جرثقیل سقفی حیاتی است. چون احتمال بروز حادثه برای سوله صنعتی دارای جرثقیل می تواند فاجعه بار باشد. در صورتیکه سوله چند دهانه باشد، کنترل نقشه سوله و محاسبات سوله صنعتی و یا سبک می تواند از بروز مشکلاتی از قبیل تخریب ناشی از تنش های حرارتی و خرابی ناشی از بار برف را پیشگیری کند.

روند کنترل محاسبات سوله و بازنگری طراحی

کنترل محاسبات سوله و تقویت
کنترل محاسبات سوله موجود و طرح تقویت مقاومسازی

بمنظور مرور و کنترل محاسبات سازه ، قبل از هرچیز باید اطلاعات و فرضیات طراح اول در اختیار کنترلر باشد. مهندس کنترل بمنظور چک کردن محاسبات سوله به دفترچه محاسبات ، نقشه سازه و ترجیحا فایل Sap2000 و یا ETABS احتیاج دارد. در غیر اینصورت باید با صرف زمان طولانی فایل مربوطه را براساس نقشه و فرضیات دفترچه محاسبات مجددا ایجاد نماید.

لذا در دسترس بودن فایل محاسبات سوله در نرم افزار سپ یا ایتبز کنترل محاسبات را تسریع می کند. درصورتیکه علاوه بر کنترل محاسبه اسکلت سوله ، چک کردن فنداسیون آن هم مد نظر باشد، فایل SAFE نیز باید در اختیار مهندس کنترلر و چکر قرار گیرد. ایجاد مجدد فایل سیف نیز به مدت زمان کنترل محاسبات سوله خواهد افزود.

 

 

روند کنترل نقشه سوله و بازنگری سازه

کنترل محاسبات سوله صنعتی و سبک
کنترل محاسبات سوله صنعتی و سبک

بمنظور اطمینان از صحت محاسبات و تطابق نقشه سوله با محاسبات انجام شده، فایل های محاسباتی با نقشه های ترسیم شده تطبیق داده می شود. مهندس کنترل کننده نقشه برای انجام این کار، علاوه بر دسترسی به نقشه سوله باید به فایل های محاسباتی و دفترچه محاسبات دسترسی داشته باشد.

گاها دیده شده نقشه سوله ارایه شده جهت ساخت عمدا یا سهوا با محاسبات سوله تناقض دارد. لذ در صورت ساخت سوله طبق نقشه کنترل نشده می تواند منجر به احداث سازه ای غیر اقتصادی ، سنگین و یا حتی غیر ایمن شود.

 

نتیجه کنترل محاسبات سوله و نقشه سازه

بعد از بررسی و کنترل محاسبات سوله طبق مدارک فنی ، نقشه سوله و فایل های محاسباتی سپ ، سیف و یا اینبز، مهندس کنترل کننده به جمعبندی می رسد. اگر بین فایل ها ، نقشه و دفترچه محاسبات با یکدیگر و با ضوابط و الزامات تعارضی مشاهده نشد نقشه ها جهت ساخت تایید می شوند.

درصورت مشاهده تعارض میان نقشه سوله با دفترچه محاسبات و فایل های محاسباتی چه باید کرد؟ در گام اول بعد از کنترل محاسبات و نقشه ی منتهی به تعارض باید با مهندس محاسب اولیه مکاتبه نمود و یا طی جلسه ای با وی نسبت به کشف علل تعارض اقدام کرد.

کنترل محاسبات سوله صنعتی
کنترل محاسبات و طراحی مجدد سوله

در بسیاری از موارد ، علاوه بر تعارض میان نقشه و محاسبات سوله، عدم رعایت ضوابط مقررات ملی ساختمان نیز مشاهده می شود. در اکثر موارد بدلیل کمبود وقت مهندس محاسب اولیه توجه کافی به جنبه های اقتصادی و سبک بودن سوله ندارد.

در این موارد با صلاحدید کارفرما مهندس کنترل کننده محاسبات و یا مهندس محاسب دیگر که توانمندی بهینه سازی و محاسبه سوله سبک را دارد، نسبت به سبک سازی و بهینه سازی و کم کردن وزن سوله در چارچوب ضوابط اقدام می کند.

کنترل محاسبات سوله

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید

 برای تماس با ما کلیک کنید

برای مشاوره با ما، تماس بگیرید (از ساعت ۹ الی ۱۷)

021-88826006

و یا از طریق واتساپ : 09124088329

4.5 2 votes
امتیاز نوشته
Subscribe
Notify of
guest
اسم خود را وارد کنید
آدرس ایمیل خود را وارد کنید
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها